SocialMedya.org Duyurular

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yapı Mühendisliğinde Kullanılan Maddeler
#1
Geçmiş yıllarda insanların inşa ettiği yapılar, genellikle kerpiç, ahşap veya taştan yapılmaktaydı. İklim koşullarına göre inşa edilen evler, bölgeye uyum sağlamaktaydı. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile, o iklime uygun madde yerine, her madde inşa için kullanılabilmektedir. Granit, en sağlam kayaç türlerinden birisi olduğundan, bazı binaların dış cephesindeki kaplamalar için kullanılabilmektedir. Bu kayaç, yapısı itibariyle oldukça dayanıklıdır ve dış cephenin karşılaşacağı olumsuz etkilere karşı direnç sağlar.
Bunun yanı sıra, volkanik patlamalar sonucu oluşan kayaçlar da oldukça dayanıklı ve kullanışlı maddeler ortaya çıkarmaktadır. Yalnızca patlamalar sonucu değil; sönmüş yanardağların eteklerinde yapılan maden çalışmaları sonucu da bu maddelere ulaşılabilmektedir.

bazalt, diyabaz ve andezit

Bu kayaçların arasında bulunan bazalt, bina inşası için en elverişli kayaçlardan birisidir. Bu kayaç, yapısı bakımından oldukça kullanışlı ve dayanıklıdır. Çoğunlukla gri tonlarında olmaktadır. Bu sayede binaların dış cephesi için hem renk hem de direnç bakımından oldukça önemlidir. Isınma, ıslanma, donma gibi faktörlerden uzun yıllar boyunca etkilenmemektedir.
Bu kayacın yanı sıra, diyabaz da yapı malzemeleri arasında yer almaktadır. Bu madde, çoğunlukla yeşil renkte oluşmaktadır. Çeşitli işlenme süreçlerinden geçtikten sonra binaların iç cephesindeki kaplamalarda kullanılmaktadır.
Andezit ise yapı mühendisliğinin yanı sıra ısıtma sistemlerinin iç kaplamasında kullanılabilmektedir. Bu kayaç, kurşun renginde olmaktadır ve ısıtma sistemlerinin iç cephesinde kullanılmaktadır. Koyu renkte olduğu için ısıyı kendi üzerinde tutarak dışarı yansıtmamaktadır.

  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi